WikiBrzeźno

Z WikiBrzezno

Logo WikiBrzeźno

WikiBrzeźno - niezależna strona internetowa zawierająca szczegółowe informacje o Brzeźnie, dzielnicy Gdańska. WikiBrzeźno zostało założone 31 marca 2010 roku przez miłośników Brzeźna, jako rozwinięcie projektu brzezno.net. Oparte jest na mechanizmie MediaWiki i zamyśle ma to umożliwić współtworzenie dzielnicowej bazy informacji wszystkim zainteresowanym internautom.

Spis treści

Historia rozwoju

31 marca 2010: Start WikiBrzeźno
16 maja 2010: 70-te hasło
23 lipca 2010: 150-te hasło (Leo Mühlhoff)
15 listopad 2010: 600-na grafika (Plik:WEJŚCIE OD UL.PÓŁNOCNEJ.jpg)

Jak edytować WikiBrzeźno?

Ponieważ WikiBrzeźno opiera się na tym samym mechanizmie co słynna Wikipedia, całkiem rozsądne wydaje się zaproponowanie zapoznania się z przewodnikiem na stronach Wikipedii. Tam można poznać szczegóły związane z edycją haseł, jak np. tworzenie tabel, stosowanie kolorów, wyróżnień i innych elementów sprawiających, że tekst jest miły dla oka. Jednak najważniejszy i tak zawsze będzie tekst.

Najważniejszą i podstawową sprawą jest rejestracja. Ten obowiązek jest wprowadzony tylko dlatego, by ograniczyć wandalizmy czynione przez reklamowe boty. Na początku 2012 w wyniku spotęgowanej aktywności botów możliwość samodzielnej rejestracji została wyłączona. Jeśli chcesz dołączyć do grona Redaktorów WikiBrzeźno, skontaktuj sie administratorem: corzano@gmail.com. Przepraszamy za tę niedogodność, ale jej wprowadzenie było konieczne, miejmy nadzieję, że czasowo.

Zapamiętaj: Nie bój się edytować - tu nic nie można zepsuć, a każdą, nawet najbardziej niefortunną zmianę można cofnąć.

Dodawanie lub zmiana informacji

Jeśli chcesz dodać coś do hasła już istniejącego, wystarczy kliknąć edytuj, znajdujące się w górnej części strony. Następnie dopisujesz, co trzeba i w dolnej części strony (pod okienkiem edycyjnym) klikasz na Pokaż podgląd. Jeśli wszystko wygląda prawidłowo, klikasz Zapisz. I tyle. Proste, prawda?

Tworzenie nowych haseł

Są dwa podstawowe sposoby tworzenia nowego hasła:

  1. Jeśli widzisz czerwony kolor odsyłacza wyświetlany w dowolnym haśle WikiBrzeźno, oznacza to, że autor hasła zasugerował konieczność utworzenia takiego hasła, ale nie zostało ono jeszcze utworzone. Kliknięcie takiego odsyłacza przenosi od razu do pustego pola edycyjnego, które można wypełnić treścią.
    Przykład: Hasło, którego jeszcze nie ma
  2. Utworzenie nowego hasła, które nie ma żadnych powiązań.

Zacznij od sprawdzenia w wyszukiwarce, czy dane hasło już nie istnieje pod jakąś nazwą.

Jeśli nie:

  • Wpisz tytuł hasła do okna poniżej i kliknij Utwórz artykuł

Okienko edycji można teraz wypełnić treścią.

Przesyłanie zdjęć

Po lewej stronie ekranu znajdziesz sekcję o nazwie narzędzia, a tam link, którzy trzeba kliknąć: Prześlij plik. Otworzy się klasyczne okno wyboru pliku. Możesz w nim zmienić nazwę pliku i dodać opis. Przesłanie pliku następuje po naciśnięciu przycisku z napisem Prześlij plik.

Gdy nie chcesz zawracać sobie tym głowy

Najfajniej byłoby, gdybyś dołączył/a do grona osób bezpośrednio tworzących WikiBrzeźno, ale jeśli nie chcesz, bądź nie możesz, to ciągle masz możliwość udostępnić informacje (tekst, zdjęcia, skany, itp.), bądź zgłosić zauważone błędy. W takim wypadku prosimy o kontakt z administratorem: corzano@gmail.com

 
 
Osobiste